Kişisel Koruyucu Malzemelerin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1. SOLUNUM KORUYUCULARI:
İşletmelerde ve sahada çalışan personelin, tozlu ünitelerde kullanması gereken maskeler P harfi ile tanımlanır. Partikül ve toz maskeleri FFP1, FFP2 ve FFP3 olarak üç gruba ayrılır. Partikül ve toz maskeleri CE EN 149 standardında, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 533. maddesine uygun, göz ile görülmeyen ancak pnömokonyoz adı verilen ve akciğerlerde oluşan [...]

1. SOLUNUM KORUYUCULARI:
İşletmelerde ve sahada çalışan personelin, tozlu ünitelerde kullanması gereken maskeler P harfi ile tanımlanır. Partikül ve toz maskeleri FFP1, FFP2 ve FFP3 olarak üç gruba ayrılır. Partikül ve toz maskeleri CE EN 149 standardında, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 533. maddesine uygun, göz ile görülmeyen ancak pnömokonyoz adı verilen ve akciğerlerde oluşan meslek hastalıklarına neden olan, 5 µm ve altındaki ince tozlara karşı koruma sağlamalıdır.
Koruyucu olarak iki adet elastik baş bandı bulunan nefes verme esnasında maske direncini ortadan kaldırarak, maske içindeki ısı ve nem birikimini önlemek amacıyla nefes verme ventili bulunan, partikülleri statik elektriklenme metodu ile tutmak amacıyla, elektrostatik olarak yüklenmiş ve bu sayede tutarken elyaf aralıklarının istenen ölçülerde dizayn edilebilmesi olanağı sayesinde nefes alma direnci en azda tutulabilen, maskenin yüzde tam oturabilmesi için ve sızdırmazlık için burun üzerinde esnek ve bükülebilir burun mandalı bulunan, polipropilen elyafların yüksek basınçta sıkılaştırılması tekniği ile üretilmiş maskelerin kullanılması uygundur.

Gaz ve buhar yayılan ortamlarda, özellikle sağlık açısından yüksek riskli yerlerde ortama yayılabilen asit, kostik buharları veya gazlarına karşı, yüze tam oturarak tamamen sızdırmazlık sağlayan, maske ağırlığını dengeli bir biçimde dağıtarak başa bir çember şeklinde oturan ve ayarlanabilir, iki adet nefes alma ve bir adet nefes verme subapı bulunan, hem kimyasallara hem de darbelere karşı dirençli polikarbonat maske camlı, tüm yüzeylere uyabilen, allerjen madde içermeyen, kauçuk malzemeden imal edilmiş, tüm yüzü ve solunum sistemini koruyan tam yüz maskesi ya da aynı özelliklerde termoplastik malzemeden imal edilmiş yarım yüz maskeleri kullanımı uygundur. Yarım yüz maskeleri TS EN 140 standardında, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 533. maddesine uygun olmalıdır.

2. KULAK KORUYUCULARI:
80-90 dBA gürültü düzeyinde ki çalışma ortamında kulak koruyucu olarak, CE EN 352-2 ve T EN 352-2 standartlarında, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 525. maddesine uygun, bileşiminde cilt alerjisi yapabilecek katkı maddeleri bulunmayan ve cildi tahriş etmeyecek yumuşaklıkta silikon kauçuk malzemeden üretilmiş, ses sızdırmazlığı sağlamak amacıyla kademeli flanşlı yapıda (çam ağacı tipinde), hijyen amacı ile yıkanabilen, kaybolma ve düşmeyi önlemek amacıyla kordonlu veya ipli; veya PVC-Poliüretan malzemeden yapılmış süngerimsi yapıda işaret ve orta parmak ile baş parmak arasında yuvarlanarak ezilebilen ve bu şekilde kulak içine yerleştirildiğinde 30 saniyede tekrar genişleyerek kulak içine oturup tam sızdırmazlık sağlayan; veya yine aynı ortamlarda ve benzeri özelliklerde poliüretan malzemeden üretilmiş konik ve süngerimsi yapıdaki kulak tıkaçları kullanılması uygundur.

90–100 dBA gürültü düzeyindeki çalışma ortamında kulak koruyucu olarak, CE EN 352–1 ve TS EN 352–1 standartlarında, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 525. maddesine uygun, baş bandı değişik büyüklükte ayarlanabilir ve esnek çelik tel ile destekli ve kulaklara tam oturup kulak üzerine gelen basıncın kulağı rahatsız etmeyecek değerde olduğu kulaklık kabinleri içindeki yastıkçık ve süngerden oluşan, sağlığa uygunluk kitinin değiştirilebildiği, diğer koruyucular ile kullanılabilen, çift kabinli tasarım sayesinde sesin rezonansını dengeleyecek özellikle konuşma seslerinin daha iyi algılanmasını sağlayan kulaklık kullanımı uygundur.

Kulak Koruyucuların etkinliği
Kulak koruyucularının sessiz ortamda takılıp, sessiz ortamda çıkarılması çok önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalarda kulak koruyucularının gürültülü ortamda çok kısa bir sure ile takılıp çıkarılmasının dahi kulak koruyucularının koruma etkinliğini önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir. Aşağıdaki grafikte 8 saatlik mesai suresince kulak koruyucularının gürültülü ortamda kullanılmadığı zamana bağlı olarak kulak koruyucularının etkin korumasının azalma durumu görünmektedir. Örneğin 20 NRR değerine sahip bir kulak koruyucu 8 saatlik mesai suresince 60 dakika kullanılmadığında koruma etkinliği 10 NRR seviyesine düşmektedir (http://www.ilo.org/encyclopedia/?doc&nd=857400344&nh=0).
Kulak koruyucunun etkinliği
Kulak koruyucularının koruma değerini maruz kalınan gürültü seviyesine bağlı olarak seçmek son derece önemlidir. Örneğin 8 saatlik maruziyet seviyesi 90 dB olan bir ortamda gürültüyü 30 dB seviyesinde düşürecek bir kulak koruyucu kullanılmasına gerek yoktur. EN 458 standardına göre tavsiye edilen, sınır değerin 5 dB altına kadar düşürmesidir.
Gereğinden fazla korumanın (overprotection) zararları aşağıdaki sıralanmıştır;
• Gereksiz yere iletişim güçlüğü yaratması,
• bunun sonucunda kişilerin iletişimi artırmak için kulak koruyucusunu çıkarması veya yerinden oynatması ihtiyacı hissetmesi
• çok fazla ses tutulduğundan kişilerde ortamdan izole olmuş hissi yaratması
• Sonuç olarak, kulak koruyucularının %100 kullanılmamasına bağlı işitme kayıplarında artış olması

3. BAŞ KORUYUCULARI:

Baş üzerine üstten ya da yandan gelebilecek darbelere karşı koruyucu olarak; CE EN 397 ve TS EN 397 standartlarında İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 523. maddesine uygun, cildi tahriş etmeyecek plastik malzemeden yapılmış, baş bandı bulunan, darbeler sonucunda oluşabilecek şoklara karşı başı koruyup, çatlama ve kırılma göstermeyen termoplastik malzemeden kubbe biçiminde yekpare dökülmüş, ağırlıkça 300-450 gr. Geçmeyen sıvı kimyasal sıçramalarına karşı mukavim (özellikle sıkça kullandığımız reaktif ve asitlere karşı), alev almaz özellikte en az 5 yıllık raf ömrüne dayanıklı, özellikle elektrik tehlikesinin bulunduğu yerlerde çalışan işçi ve elektrik bakım personelinin baretleri iletken olmayan malzemeden yapılmış, diğer koruyucu malzemelerle birlikte kullanılabilen ve kulaklık takılabilen baretlerin kullanılması gerekmektedir.

4. GÖZ KORUYUCULARI:

Toz ve çapak gözlüğü; toz ve çapak sıçramalarına karşı yanları siperlikli, optik olarak nötral (gözü bozmayacak) özellikle darbelere karşı mineral cama oranla 20 kez daha mukavim ve camdan 4-5 kez daha hafif olan, PVC çerçevesi kırılmaz özellikte CE EN 166, TS EN 166 standardında, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 524. maddesine uygun gözlük kullanılmalıdır.

Asit ve diğer reaktiflerle çalışırken kullanılması gereken gözlük; bu ve benzeri kimyasallarla çalışırken olası sıçramalarda gözü korumak için yüze tam oturan, CE EN 166, TS EN 166 standardına uygun. Buğulanmayı önlemek için havalandırma ventilleri bulunan, plastik baş bantlı, her yüze uyabilen yumuşak PVC’den yapılmış, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 524. maddesine uygun gözlük kullanılmalıdır.

Kaynak işlemleri esnasında gözü kaynak ışınlarından ve çapaklarından korumak için kullanılması gereken gözlük; oksijen kaynağı, kesme ve benzeri çalışmalarda ortaya
çıkan zararlı kaynak ışınlarından, kıvılcımlarından ve çapaklarından koruyabilecek, göz çevresine tam uyum sağlayabilen yumuşak kauçuktan imal edilmiş, elastik baş bantlı genel özellikleri CE EN 166, TS EN 166 standardına, filtre özellikleri CE EN 169, TS EN 169 standardına, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 524. maddesine uygun gözlük kullanılmalıdır.

5. AYAK KORUYUCULARI:

• Tüm mekanik işlemlerde darbelere ve yüksekten düşen parçalara karşı mukavim,
• Kauçuk tabanı yağlı ortamlarda kaydırmayan,
• Asit ve tüm kimyasallara mukavim anti statik özellikte,
• Sıcağa dayanıklı, TS EN 344, 345 standartlarında,
• İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 532. maddesine uygun,
• 100 santimetreden düşecek 20 kg. ağırlığa dayanacak şekilde çelik veya başka bir maddeden yapılmış,
• Elektrik işlerinde çalışan işçilere topukları ve tabanı tahta kavil yalı veya dikişli veya lastik ayakkabılar,
• Asit veya kostik ile çalışan işçilere lastik veya benzeri malzemeden yapılmış bu maddelere dayanıklı çizme veya ayakkabılar verilmeli,
• Su veya çamur içinde veya havuzlarda çalışan işçilere uygun boyda ve nitelikte çizmeler verilmelidir.

6. EL KORUYUCULARI:

Aşınma ve kesilme riski olan tüm mekanik işlemlerde, bakım, nakliye, punto kaynak, preslenmiş parçaların aktarılmasında sanayi standardı kabul edilen kesilmeye karşı yüksek mukavemetli, içine yağ, sıvı, toz, kir, pas geçirmeyen, asit ve solventlere karşıda mukavim, el hassasiyeti arttırılmış ve kavrama kolaylığı yıkanabilir, CE TS EN 420 standartlarında, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 530. maddesine uygun eldivenlerin kullanılması uygundur.

7. BEDEN KORUYUCULARI:

Toz ve sıvı geçirmez özellikte düşük konsantrasyondaki asit ve baz çözeltilere mukavim buna karşı içerden dışarıya tek yönlü olarak havayı geçirerek teneffüs yapabilen, anti statik özellikte, CE ve TS EN 465 standardında, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 527. maddesine uygun önlük verilmelidir.

8. DÜŞME KORUYUCULARI:

Emniyet kemerleri; kromlu kalın kösele kayışlarından veya keten, pamuk dokuma veya uygun diğer malzemeden yapılmış olacaktır. Emniyet kemerleri en az 12 santimetre genişliğinde ve 6 milimetre kalınlığında uygun malzemeden yapılacak ve taşıma yükü, en az 1150 kilogram olacaktır. Emniyet kemerleri TS EN 353, 355, 362 standartlarına, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 529. maddesine uygun olmalıdır.

Related Posts


Fatal error: Call to undefined function yarpp_sql() in /home/onuralpn/riskanaliz.net/wp-content/themes/convergence/single.php on line 58